Co warto wiedzieć o rehabilitacji?
Niektórzy z nas nawet nie zdają sobie sprawy z tego, jak bardzo pomocna okazuje się rehabilitacja. Dla wielu osób to właśnie ona jest jedynym ratunkiem na powrót do sprawności sprzed wypadku, urazu czy choroby. Co warto o niej wiedzieć? Dla kogo w ogóle jest rehabilitacja i kiedy warto o niej pomyśleć? Tego dowiesz się z poniższego tekstu.
Czym jest rehabilitacja?
Pod terminem rehabilitacji kryje się kompleksowe działanie na rzecz osoby chorej lub pacjenta po operacji, przebytych urazach czy wypadkach. Jej podstawowy cel jest jeden – poprawić kondycję pacjenta w jak najlepszy sposób i pomóc mu wrócić do sprawności, by mógł wrócić do normalnego funkcjonowania na tyle, na ile jest to możliwe. Taka rehabilitacja warszawa żoliborz może być przeprowadzana w warunkach szpitalnych, w domu lub też w prywatnych ośrodkach rehabilitacyjnych. Ważne, by nie prowadzić jej na własną rękę, lecz być pod opieką profesjonalisty.
Jakie rodzaje rehabilitacji są stosowane?
W przypadku rehabilitacji ciężko mówić o jednym zestawie ćwiczeń. Zarówno sposób, jak i zakres rehabilitacji dobierany jest zawsze indywidualnie do pacjenta, do stanu jego zdrowia, potrzeb oraz oczekiwań. Ogólnie wyróżniamy kilka typów rehabilitacji. Pierwszą z nich jest rehabilitacja neurologiczna, wykonywana zwykle po urazach neurologicznych. U pacjentów po kontuzjach oraz schorzeniach układu sercowo-naczyniowego stosowana jest terapia kardiologiczna. Pacjenci zmagający się z chorobami układu oddechowego kierowani są na rehabilitację pulmonologiczną, a z kolei osoby niewidome, niedowidzące oraz mające problemy ze słuchem lub mową na terapię specjalistyczną.
Dla kogo rehabilitacja?
Rehabilitacja została wprowadzona po to, by wspierać wszystkich potrzebujących. Co oznacza, że korzystać z niej może każdy, kto czuje taką potrzebę, niezależnie od wieku i płci. Rehabilitacja jest dla niemowląt, dla dzieci, nastolatków, osób dorosłych oraz seniorów. Oczywiście jest grupa osób, którym w szczególności zaleca się terapię i zaliczają się do niej osoby po przebytych urazach, chorobach, jak również ci, którzy borykają się z dolegliwościami bólowymi.