USG żył – dlaczego jest tak niezwykle istotne?
USG, czyli ultrasonografia to badanie opierające się na wykorzystaniu fali ultradźwiękowej, dzięki której można szybko zobaczyć wybrane cząsteczki i tkanki, znajdujące się wewnątrz naszego organizmu. Jest to na tyle korzystne i praktyczne badanie, że od ponad 50 lat z sukcesem stosuje się je w różnego rodzaju analizach, w tym między innymi w chorobach układu krążenia. W takim przypadku lekarze specjaliści (między nimi z chirurgii naczyniowej) wykorzystują USG żył do analizy zmian, jakie zaszły w naszym układzie krążenia, by tym samym oszacować prawdopodobieństwo wystąpienia – przykładowo – zmian miażdżycowych, a także ich potencjalnego ryzyka dla naszego organizmu. USG żył, ogólnie rzecz ujmując, wykrywa zmiany w żyłach i tętnicach, wykorzystując do tego efekt Dopplera. Samo narzędzie skonstruowane jest z dwóch głównych części: to jest głowicy, a także monitora, na którym wyświetlany jest obraz. Głowica działa na zasadzie emitera i odbiornika i emituje od 2 do 50 megaherców fal ultradźwiękowych, które następnie przenikają przez skórę i odbijają się od wybranych tkanek po to, by powracając, mogły zostać wywołane przez odbiornik, a tym samym doprowadzić do wyświetlania obrazu na ekranie monitora. Możemy spotkać się z trzema różnymi rodzajami głowic, które ze względu na swoją budowę są stosowane do innych analiz i pozwalają na uzyskanie innego obrazu. Dostępne są także, aż trzy możliwe pozycje prowadzenia samego obrazowania, które zależne są już od lekarza. Wszystko po to, by móc uzyskać znacznie lepszy obraz tego co znajduje się wewnątrz naszego organizmu. Co ciekawe, rozwój
technologii pozwolił na stworzenie także USG 3D i 4D. To pierwsze z nich daje nam praktycznie rzeczywisty obraz z wnętrza naszego ciała, a drugie jest już pełnowymiarowym filmem tego, jak to wygląda nasz organizm od środka i co się w nim dzieje. Na USG nie trzeba się specjalnie przygotowywać i tak naprawdę jest ona bardzo delikatną i bezinwazyjną metodą, pozwalającą na sprawną ocenę potencjalnego zagrożenia dla naszego ciała. Dodatkowo, nie istnieją żadne ograniczenia wiekowe ani także żadne ryzyko wynikające z jego korzystania. Interesujące jest to, że badaniu żył towarzyszy także efekt dźwiękowy w postaci szumów krwi przepływającej przez naczynie. Oczywiście, dźwięki te są przetwarzane cyfrowo, przez co dla nas zdaje się to być dosyć dziwne, jednakże lekarze mogą z niego wyciągnąć szereg dodatkowych i interesujących informacji na temat tego, czy nasze ciało dobrze funkcjonuje i czy nie potrzebuje dodatkowej pomocy. Ostatecznie, USG żył jest niezwykle pomocne i pozwala na wykrycie szeregu zmian, które w dalszej przyszłości mogłyby doprowadzić do wystąpienia bardzo poważnych i niebezpiecznych dla naszego ciała chorób.
USG żył – gdzie można wykonać?
Aktualnie, samą analizę można wykonać praktycznie w każdym dowolnym punkcie medycznym, czy też przychodni. Wszystko to za sprawą rozwoju technologii, która w dużym stopniu spopularyzowania tego rodzaju urządzenia. Aktualnie znaczna część z nich jest aktualnie dostępna w wersji mobilnej po to, by jeszcze łatwiej dotrzeć do potencjalnego pacjenta. USG żył jest oczywiście tylko jedną z wielu form ultrasonografii, jakiej możemy się poddać by móc analizować swoje ciało. Jednakże bardzo ważne jest to, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że powinno dbać o układ krążenia i dopiero w momencie pojawienia się pierwszych objawów udaję się do lekarza, by móc im zaradzić. W takich sytuacjach może być już za późno, dlatego też pamiętajmy o tym aby zadbać o właściwą profilaktykę, która pozwoli nam na uzyskanie właściwych i odpowiednich efektów.