Wkładki ortopedyczne – czym tak naprawdę są?

Wkładki ortopedyczne – czym tak naprawdę są?

Codziennie przemieszczamy się, wykorzystując do tego nasze własne nogi. Chodzimy po różnych powierzchniach, czasem twardych, czasem miękkich, błotnistych i śliskich lub suchych i chropowatych. Nasze nogi przyodziewamy także ,w różnego rodzaju buty po to, aby zwiększyć swoją elegancję i dopasować do codziennego outfitu, a z drugiej strony, by umożliwić sobie lepsze i sprawniejsze chodzenie. Niemniej jednak wielu z nas zapomina, że buty posiadają możliwość wbudowania w nich wkładek. Owe wkładki są niezwykle istotne po to, aby zwiększyć jakość naszego chodzenia, a tym samym zmniejszyć ryzyko powstania jakichkolwiek uszkodzeń. Mowa tutaj w szczególności o stawach,  stopach, kolanach, czy biodrach, a nawet o naszym kręgosłupie. Tak

naprawdę mało kiedy zastanawiamy się nad tym, aby zakupować wkładki do butów, gdyż z reguły uważamy, że samo obuwie w zupełności wystarczy. Niestety jest to bardzo błędne podejście. Szereg osób, które bardzo często chodzą i pokonują spore odległości, powinny również zastanowić się nad właściwymi wkładkami do butów, po to aby ochronić swoje ciało. Ostatecznie produkty te możemy podzielić na kilka rodzajów. Wśród nich są między innymi typowe (standardowe) wkładki do obuwia, zwiększajace wygodę dla stopy i chroniące przed przegrzewanie, jak i wkładki ortopedyczne, które służą do korygowania wad postawy, jaki problemów ze stopami.

https://grayseo.pl/seo-optymalizacja-przebudowa-stron/

Jak wybrać wkładki ortopedyczne

Wybór odpowiedniej wkładki ortopedycznej nie należy do bardzo prostej sprawy. Oczywiście bez najmniejszego problemu możemy zakupić sobie takie rozwiązanie przez internet, czy też w sklepie stacjonarnym, niemniej jednak nie będzie wtedy ono spełniało swoich istotnych funkcji. W pierwszej kolejności powinniśmy udać się do ortopedy i dokładnie przebadać swoje stopy. Można to porównać do doboru okularów. W żadnym wypadku nie kupujemy pierwszych lepszych i nie stosujemy ich, lecz najpierw udajemy się do okulisty w celu określenia posiadanej przez nas wady wzroku. Tutaj zasada jest analogiczna. Badanie stóp składa się z dwóch części. Pierwszej, czyli dokładnego wywiadu, podczas którego specjalista przepytuje i wypytuje nas o potencjalne objawy, z jakimi się borykamy. Druga to już sama badanie, które opiera się na oglądaniu stopy od strony podeszwy. Oprócz tego dochodzi do wykonania między nimi odbitki stop na papierze, plantografu, a także ocenia strefy największego nacisku. Analizowana jest także ruchomość stawów i całej kończyny dolnej. W efekcie po tych wszystkich badaniach dochodzi do ustalenia, czy pacjent faktycznie potrzebuje wkładek ortopedycznych. Prawda jest taka, że w większości sytuacji może się okazać ona niezbędna, gdyż mało kiedy zwracamy uwagę na to, jak chodzimy i na jakim miejscu naszej stopy rozstawiamy ciężar naszego ciała. Przykładowo można to bardzo łatwo sprawdzić na swoich stopach. Wystarczy obejrzeć je dokładnie i zobaczyć miejsca, w których dochodzi do powstawania np. zmiany na skórze w postaci odcisków, czy też tak zwanych nagniotek. W efekcie, gdy zbyt bardzo obciążamy daną część stopy, dochodzi do nabudowania jej przez nasze ciało po to, aby zabezpieczyć ją przed uszkodzeniem. Nasza skóra rogowacieje w takich miejscach, w efekcie powodujących powstanie szeregu nieprzyjemnych, a czasem niebezpiecznych dla naszego zdrowia kształtów. Właśnie z tego powodu niezbędne są wkładki ortopedyczne, aby móc doskonale rozłożyć ciężar naszego ciała, a tym samym pomóc naszym stopą poprawnie funkcjonować. W ostatecznym rozrachunku będzie także się to przekładało, na pracę samego kręgosłupa, umożliwiając jego mniejsze obstukiwanie. W momencie, gdy uderzamy piętami o twarde podłoże, dochodzi do przechodzenia energii, aż do samego kręgosłupa i uszkodzenia poszczególnych kręgów co w dalekiej przyszłości może być dla nas bardzo szkodzące.

Podsumowując, wkładki ortopedyczne są niezwykle istotne i większość z nas powinna wyposażyć się w takie rozwiązania. Pamiętajmy jednak, aby nie zakupować gotowych produktów dostępnych w aptekach, czy innych punktach medycznych, gdyż będą one są wprost nieprzydatne, a w najgorszym wypadku mogą nam jeszcze bardziej zaszkodzić. W celu dopasowania wkładek ortopedycznych do naszych potrzeb powinniśmy udać się do lekarza.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *