Kardiolog Warszawa Specyfika serca.

Kardiolog Warszawa Specyfika serca.

Zdaniem naukowców serce to nie tylko pompa tłocząca krew lecz jest wysoce zorganizowanym organem posiadającym własny mózg. Serce człowieka zapisuje różnego rodzaju przeżycia i doświadczenia. To wyjaśnia fakt, iż osoby po transplantacji serca mają wspomnienia sytuacji, w których nie uczestniczyły. Informacje zapisane w sercu wpływają znacząco na osobowość pacjenta po transplantacji. Takie niezwykłe powiązania mózgu z sercem człowieka bada Uniwersytet Arizona w dziale kardiochirurgii energetycznej. Naukowcy z Instytutu HeartMath udowodnili że sygnały przechodzące przez serce do mózgu wpływają na funkcjonowanie ośrodków związanych z percepcją, a nawet emocjami. Serce ma więc swoistą inteligencję!

Kardiolog Warszawa. Wpływ emocji a zaburzenia rytmu serca.

Pozytywne myśli i emocje zwiększają odporność organizmu, a nawet mogą zniszczyć komórki nowotworowe. Według badań przeprowadzonych przez Instytut HeartMath miłość, wdzięczność, docenienie, wpływa harmonijnie na rytm serca układ oddechowy i nerwowy, jest to tzw. stan koherencji, czyli spójności serca. Negatywne zaś emocje zaburzają rytm serca. Według kardiologów złe, negatywne emocje np. gniewu, zazdrości, nienawiści, zaburzają zarówno funkcjonowanie układu nerwowego, ale także i rytmu serca. Trudne doświadczenia zmieniają neurony w mózgu oraz geny, oddziaływując także na układ immunologiczny. Doprowadzić to może nawet do wystąpienia zaburzeń rytmu serca.

Kardiolog Warszawa. Zaburzenia rytmu serca.

Prawidłowy rytm serca to skoordynowany przepływ bodźców elektrycznych w układzie przewodzącym mięśnia sercowego. Z zaburzeniem rytm serca mamy do czynienia w chwili zakłócenia prawidłowej częstości i miarowości pracy narządu. Występuje wtedy albo przyspieszenie pracy serca (tachykardia) albo jego zwolnienie (bradykardia) albo zaburzenie jej rytmiczności (arytmia). Zaburzenia rytmu serca mogą przebiegać bezobjawowo lub mieć symptomy o różnym charakterze. Najczęściej odczuwa się kołatanie serca, uczucie szarpania w obrębie serca, nagłą potrzebę kaszlu a niekiedy dławienie. Pojawia się uczucie „przeskoków” w klatce piersiowej, a nawet 1- sekundowe zatrzymywanie pracy serca. Skoki te przyczyniają się do zawrotów głowy, osłabnięcia a nawet utraty przytomności.

Kardiolog Warszawa. Postępowanie kardiologa w przypadku zaburzenia rytmu serca.

W rozpoznaniu zaburzeń rytmu serca istotną rolę pełni lekarz kardiolog, który powinien dokładnie osłuchać pacjenta, zbadać jego tętno i ciśnienie. Następnie zlecić badanie EKG lub 24-godzinne EKG. W pełnej diagnostyce kardiologicznej powinno znaleźć się wykonanie RTG klatki piersiowej celem oceny stanu płuc i ECHO serca – to badanie oceniające stan serca. Następnie holter EKG wyłapujący zaburzenia rytmu serca, a w przypadku podejrzenia choroby niedokrwiennej serca – test wysiłkowy i koronografie. Potrzebne są także badania laboratoryjne – oznaczenie poziomu elektrolitów zwłaszcza u osób stosujących preparaty moczopędne oraz badanie moczu i kreatyniny w surowicy, należy skontrolować parametry krzepnięcia krwi. Leczenie zaburzeń rytmu serca zależy od rodzaju, natężenia arytmii i od występujących objawów. Zadaniem kardiologa jest wyłapanie charakteru tych zaburzeń, czy są to arytmie łagodne czy złośliwe oraz wyeliminować ich przyczynę. Leczenie to nie tylko środki farmakologiczne czy zabiegi operacyjne, istotne przy tym schorzeniu jest zmiana stylu życia, właściwa dieta, waga ciała, odrzucenie używek zwłaszcza palenie tytoniu!

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *