Echo serca. Niski koszt wysokospecjalistycznych aparatów ultrasonograficznych,
wzrost mobilności i miniaturyzacji urządzeń diagnostycznych sprawiły iż echo serca staje się coraz bardziej powszechnym badaniem. Wykonywane jest nie tylko w pracowni echokardiografii lecz także przy łóżku pacjenta np. na oddziale intensywnej terapii w czasie zabiegu operacyjnego, na izbie przyjęć czy w karetce pogotowia ratunkowego. Krótko mówiąc praktycznie w każdym miejscu. Echo serca dostarcza nam informacji o strukturze serca i jego funkcji w czasie rzeczywistym. Jest to badanie, które można powtarzać wielokrotnie bez narażenia życia i zdrowia pacjenta. Wzrost dostępności do echa serca oraz duża jego przydatność kliniczna sprawiły że interpretacja jego wyników staje się obecnie obowiązkiem każdego lekarza.
Echo serca. Pojęciem echokardiografii określamy nieinwazyjną metodę badania serca i naczyń krwionośnych.
Wykorzystuje ono zjawisko odbicia fali ultradźwiękowej od ośrodków różniących się strukturą np. tkanka- krew. Przetwornikiem elektrycznym ultradźwiękowym w badaniu echo serca jest głowica aparatu, mająca w sobie kryształki piezoelektryczne. Dzięki zjawiskom piezoelektrycznym możliwa jest zamiana impulsu elektrycznego na fale ultradźwiękowe, które po modyfikacji wracają do przetwornika. A dzięki zjawisku interferencji rozproszenia i tłumienia tych fal możliwa jest wizualizacja struktur wewnętrznych organizmu oceniająca badane struktury, określająca rodzaj i charakter zmiany zapalnej, zwyrodnieniowej czy nowotworowej.
Echo serca. Wyróżniamy wiele wskazań do wykonania badania echo serca. Do przezklatkowego badania echokardiograficznego zalicza się m. in.: niewydolność komór serca ostrą i przewlekłą, zatorowość płucną, tamponadę serca, powikłania kardiochirurgiczne lub torakochirurgiczne, infekcje zapalenia wsierdzia, resuscytację krążeniowo-oddechową. Jeśli obrazowanie struktur serca jest na niskim poziomie w standardowo wykonywanym badaniu echokardiograficznym przezklatkowym wykonuje się echokardiografię przezprzełykową. Badanie to polega na wprowadzeniu do przełyku sondy umożliwiającej dokładniejsze różnicowanie obserwowanych zmian. Wśród wskazań do przezprzełykowego badania echo serca zalicza się rozwarstwienie aorty, infekcyjne zapalenie wsierdzia, obecność skrzeplin wewnątrz-sercowych, obecności ran, opatrunków czy wentylacji mechanicznej.
Aparat ultrasonograficzny.
Do wykonania badania echo serca stosuje się aparat ultrasonograficzny składający się z monitora oraz głowic różnego kształtu w zależności od badanej struktury. Inaczej wygląda głowica do badania jamy brzusznej inaczej do badania serca inaczej oczu. W głowicy znajduje się przetwornik wytwarzający i odbierający ultradźwięki. Głowica wysyła fale ultradźwiękowe, które w przypadku napotkania dwóch tkanek niemalże całkowicie przez nie przenika, natomiast tylko 1% z nich przedostaje się do głębszych warstw. Wyróżniamy również kilka sond ultrasonograficznych specjalistycznych umożliwiających precyzyjne wkłucie się w obserwowany narząd czy zmianę celem pobrania materiału do badania histopatologicznego. Obraz badanego narządu czy tkanki tworzy się na monitorze, można go w dowolnej chwili zatrzymać by dokonać odpowiednich pomiarów. Można go również zapisać i wydrukować.