Stomatologia zachowawcza – najważniejsze zabiegi 

Stomatologia zachowawcza – najważniejsze zabiegi

Programy informacyjne dotyczące profilaktyki związanej z higieną jamy ustnej są bardzo ważnym punktem polityki społecznej. Nadal zbyt duży odsetek dorosłych i dzieci nie stosuje się do zasad stomatologii zachowawczej. Regularne wizyty u stomatologa powinny być najlepiej wykształconym nawykiem. Stałe zęby rosną tylko raz na całe dorosłe życie. Szczególnie ważne jest uczenie dzieci dbania o zdrowy i piękny uśmiech. Korzystanie z zabiegów stomatologii zachowawczej może brzmieć nieco tajemniczo, jednak w ostateczności są to podstawowe zabiegi jakie znamy z wizyt u stomatologa. https://klinikastomatologii.eu/leczenie-kanalowe/

Leczenie próchnicy. Pierwsze niepokojące symptomy w profilaktyce próchnicy to ciemne plamki na powierzchni zębów. Oznaczają one stany chorobowe, czyli początek próchnicy. Im wcześniej zjawimy się w gabinecie stomatologicznym, tym mniej bolesne będzie leczenie.

Leczenie kanałowe. Nieprzyjemnym następstwem zbagatelizowania początkującej próchnicy jest zaawansowany stan zapalny miazgi. Wtedy jedynym leczeniem jakie można zastosować jest leczenie kanałów zęba. Niestety może być ono bolesne i należy je przeprowadzić przy znieczuleniu. Jednak prawidłowo przeprowadzone, może uchronić zęba przed jego całkowitym usunięciem.

Profilaktyczne wizyty. Najlepiej jednak planować wizyty u stomatologa regularnie co kwartał. Kiedy wyrosną już wszystkie zęby trzonowe, powstaje ryzyko niedoczyszczenia najdalej położonych zębów i ewentualnego rozprzestrzenienia się próchnicy w jamie ustnej. Stomatolog dzięki lusterku może obejrzeć uzębienie, szczególnie górnych zębów z każdej strony, dając gwarancję, że wszystko jest w porządku. Wizyty kontrolne powinny być wpisane w kalendarz, podobnie jak profilaktyczne badania krwi.

Usuwanie kamienia nazębnego. Kamień nazębny to kolejny powód do wizyty w gabinecie stomatologicznym. Jego osadzanie się może być przyczyną różnych chorób dziąseł, a w końcowym etapie przyczynić się nawet do paradontozy. Nikt nie chce mieć do czynienia z ruszającymi się zębami. Warto regularnie, po uzgodnieniu ze stomatologiem usuwać osadzający się kamień nazębny.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *