Co robić w przypadku ostrogi piętowej

Co robić w przypadku ostrogi piętowej
Ostroga piętowa to schorzenie, o którym niektórzy z nas pewnie nawet nie słyszeli. Brzmi dość dziwnie, dodatkowo objawia się bólem, który dopasować można równie dobrze do innych schorzeń. Ból pięty, początkowo pojawiający się znienacka i równie szybko ustępujący, później nasila się przy chodzeniu. W bardziej zaawansowanym stadium może nas boleć właściwie nieustannie. Co więc robić w takim przypadku?

Leczenie ostrogi piętowej

Pierwsze co powinniśmy zrobić odczuwając ból pięty, lub całej stopy, to udać się do odpowiedniego lekarza. Nie musi być to od razu ortopeda, jednak lekarz rodzinny z pewnością i tak nas tam skieruje – jeśli więc chcemy zaoszczędzić czas, lepiej od razu udać się do ortopedy. Dobry lekarz ortopeda z pewnością od razu stwierdzi co nam dolega. Jednak dla pewności powinno się wykonać badania, w przypadku ostrogi piętowej jest to zazwyczaj badanie rtg. Czasem wykonuje się również usg, jednak nie jest to standardowe działanie, więc może się to różnić.
Leczenie ostrogi w Krakowie i innych miastach, jest zazwyczaj oparte na lekach przeciwzapalnych, oraz na rehabilitacji, lub fizjoterapii. Konkretny sposób leczenia jest dostosowywany do konkretnego przypadku. Ważne jest też, by leczenie było dostosowane do możliwości pacjenta. Nie każdy pacjent jest podatny na każdą formę fizykoterapii. Na jednego lepiej zadziałają masaże, na innego zaś zabiegi z wykorzystaniem ultradźwięku. To, co będzie najlepsze dla nas powinien ustalić fizjoterapeuta w porozumieniu z naszym lekarzem.

Ostre stadium ostrogi piętowej

Ostroga piętowa to schorzenie, które nieustannym i mocnym bólem, objawia się dopiero w dość mocno zaawansowanym stadium. Głównie przez to jest dość ignorowane na samym początku. Dlatego bardzo często pacjenci muszą się borykać z długim leczeniem w tym przypadku. Co wtedy powinno się robić?
Leczenie wygląda w takich przypadkach właściwie tak samo. Na samym początku lekarz działa doraźnie, próbując łagodzić ból, który czasami jest naprawdę mocny. Później zaczyna leczyć przyczynę bólu. Środki przeciwzapalne stosowane w ostrym stadium ostrogi piętowej są przede wszystkim mocniejsze w swoim działaniu, często stosuje się zastrzyki, które działają szybciej.
Co do rehabilitacji – w poważniejszym stadium ostrogi piętowej ćwiczenia ruchowe zazwyczaj nie są skuteczne, a już szczególnie nie kiedy są stosowane jako jedyna metoda leczenia. Nie do końca dobrze sprawdzają się też zwyczajne masaże. W takim stadium lekarze oraz fizykoterapeuci stosują raczej bardziej zaawansowane metody – na przykład zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej. W takich przypadkach bardzo często stosuje się też zabiegi laserowe, czy jonoforezę. Ćwiczenia oraz masaże rehabilitacyjne dobrze jest zastosować po głównym leczeniu, jako rzeczy podtrzymujące efekt i poprawiające go.
W naprawdę groźnym stadium ostrogi piętowej, kiedy jest ona bardzo bolesna i istnieje ryzyko uszkodzenia przez nią innych mięśni czy nerwów, stosuje się zabiegi operacyjne – klasyczne lub z wykorzystaniem lasera. Są to jednak dość rzadkie przypadki.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *