Przyczyny powstawania zapalenia ścięgna Achillesa

Przyczyny powstawania zapalenia ścięgna Achillesa

Istnieje wiele czynników, które mogą powodować zapalenie ścięgna Achillesa. Nadmierne ćwiczenia fizyczne lub chodzenie często powoduje zapalenie ścięgna Achillesa, szczególnie u sportowców. Jednak czynniki niezwiązane z ćwiczeniami mogą również przyczyniać się do powstawania ryzyka. Uraz ścięgna Achillesa może zatem zdarzyć się każdemu, niezależnie od tego, czy jesteś sportowcem. Reumatoidalne zapalenie stawów i zakażenie są związane z zapaleniem ścięgien.

Każda powtarzająca się aktywność, która obciąża ścięgno Achillesa, może potencjalnie powodować zapalenie ścięgien. Niektóre przyczyny obejmują:

  • ćwiczenia bez odpowiedniej rozgrzewki,

  • napinanie mięśni łydek podczas powtarzanych ćwiczeń lub aktywności fizycznej,

  • uprawianie sportów, takich jak tenis, które wymagają szybkich zatrzymań i zmian kierunku,

  • nagły wzrost aktywności fizycznej, bez umożliwienia swojemu organizmowi dostosowania się do zwiększonego treningu,

  • noszenie starych lub źle dopasowanych butów,

  • noszenie wysokich obcasów codziennie lub przez dłuższy czas,

  • podeszły wiek, ponieważ ścięgno Achillesa słabnie z wiekiem,

  • rozbieżność długości nóg

Inną przyczyną zapalenia ścięgna Achillesa jest rozwój kostnego wzrostu z tyłu kostki. Może to być również bodziec kostny spowodowany artretyzmem, albo zniekształcenie Haglunda spowodowane noszeniem źle dopasowanych butów.

Stan zdrowia, taki jak łuszczyca, wysokie ciśnienie krwi i otyłość (która wywiera presję na ścięgno) również wiążą się z większym ryzykiem rozwoju zapalenia ścięgna Achillesa. Rzadko kiedy klasa antybiotyków zwanych fluorochinolonami wiąże się z tych schorzeniem.

Jak powstaje zapalenie ścięgna Achillesa?

Ścięgno Achillesa to silny zespół tkanki łącznej, który przywiązuje mięsień łydki do kości piętowej. Kiedy mięsień kurczy się, ścięgno przenosi moc tego skurczu na piętę, powodując ruch. Ścięgno Achillesa przechodzi przez ochronną powłokę i składa się z tysięcy drobnych włókien. Uważa się, że zapalenie ścięgna Achillesa rozwija się, gdy nadużywanie ścięgien powoduje, że maleńkie włókna tworzą ścięgno. To powoduje stan zapalny, ból i obrzęk. W miarę jak ścięgno pęcznieje, może zacząć pocierać o otaczającą go osłonę, drażniąc osłonę i powodując jej zapalenie i obrzęk. Ścięgno Achillesa ma słabe ukrwienie, które może uczynić go podatnym na liczne obrażenia.

Stopnie nasilenia

Zapalenie ścięgna Achillesa ocenia się według stopnia jego ciężkości:

  • łagodny – ból ścięgna Achillesa podczas określonej aktywności (np. bieganie) lub krótko po nim,

  • umiarkowany – ścięgno Achillesa może puchnąć. W niektórych przypadkach pojawia się twarda grudka (guzek) w ścięgnie,

  • ciężki – każdy rodzaj aktywności, która wiąże się z obciążeniem, powoduje ból ścięgna Achillesa. Bardzo rzadko ścięgno Achillesa może pęknąć.

Jeśli jesteś narażon na jakiekolwiek przyczyny powstawania zapalenia ścięgna Achillesa, skonsultuj się z lekarzem. Dzięki czemu będziesz mógł skutecznie zapobiegać ewentualnym obrażeniom. Lekarz może zaproponować zmiany w obuwiu lub inne metody, aby zmniejszyć obciążenie ścięgna Achillesa.

 

 

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *