Ginekolog Warszawa. Czym jest badanie ginekologiczne?
Badanie ginekologiczne jest bardzo ważne dla życia każdej kobiety. Jest podstawą w profilaktyce, diagnostyce i leczeniu schorzeń intymnych części ciała kobiety. Badanie ginekologiczne to ważny element opieki lekarskiej dla każdej pacjentki. Opiera się na oglądaniu najintymniejszych części ciała, co wywołuje niekiedy negatywne uczucia. Kobieta czuje się niespokojnie, wstydzi się, odczuwa stres, zażenowanie i zdenerwowanie. Według różnych badań największy dyskomfort psychiczny podczas badania ginekologicznego, odczuwają młode pacjentki, poniżej 25. roku życia. U każdej kobiety inne są emocje powiązane z wizytą u ginekologa. Badanie ginekologiczne przeprowadza się według określonego schematu.
Ginekolog Warszawa. Istota badania ginekologicznego.
Badanie ginekologiczne to pierwsze i podstawowe badanie, pomocne we wczesnym wykrywaniu nowotworów narządu rodnego. Proces profilaktyczno-diagnostyczny tych chorób wymaga inicjatywy ze strony pacjentek, polegającej na regularnym kontrolowaniu się ginekologicznie. Analiza badań ginekologicznych z 2014 roku wykazała, że najwięcej respondentek (49%) chodzi do ginekologa, co pół roku, 23% jeden raz w roku, niestety aż 17,3% rzadziej niż raz na 2 lata. Przebieg wizyty w gabinecie ginekologicznym przeważnie składa się z kilka etapów: wejścia do gabinetu, wywiadu lekarskiego, przygotowania do badania, położenia się na fotelu, badania ginekologicznego oraz rozmowy z lekarzem po badaniu. Każdy z tych elementów wywołuje odmienne odczucia u pacjentek. Dla każdej kobiety intymność to wrażliwy i indywidualny obszar życia. Lekarz ginekolog powinien zapewnić poszanowanie prywatności pacjentki podczas badania.
Ginekolog Warszawa. Etapy badania ginekologicznego. Po zebraniu przez lekarza wywiadu lekarskiego rozpoczyna się badanie ginekologiczne. Pacjentka, leżąc na fotelu ginekologicznym, poddawana jest oględzinom narządów płciowych. Lekarz, rozchylając wargi sromowe, wprowadza do pochwy sterylny wziernik, dobierany do wieku i warunków anatomicznych kobiety. Dużą wagę przykłada się do szyjki macicy. Kolejnym etapem badania ginekologicznego jest pobranie rozmazu z szyjki macicy i pochwy, celem oceny cytologicznej. Badanie cytologiczne jest kluczowym w diagnozowaniu chorób układu rozrodczego kobiety, głównie raka szyjki macicy. Kolejnym elementem badania jest badanie wewnętrzne nazywane badaniem zestawionym lub dwuręcznym. Przy pomocy dwóch palców jednej ręce („ręka wewnętrzna”), wprowadzonych do pochwy, lekarz penetruje sklepienie pochwy i szyjkę macicy. Drugą ręką („ręka zewnętrzna”) bada podbrzusze pacjentki. Badanie ginekologiczne służy zbadaniu położenia, topografii i konsystencji miednicy, ocenie jajowodów i jajników. W przypadku dziewczynek, dziewic i kobiet w starszym wieku, badanie ginekologiczne przeprowadzone jest odmiennie. Niemożność wprowadzenia dwóch palców do pochwy powoduje, że badanie odbywa się przez odbyt. Badanie wykonuje się w zestawie (ręka „wewnętrzna” i „zewnętrzna”). Poddawanie się regularnym badaniom ginekologicznym pozwala na wykrycie procesów chorobowych wczesnego etapu ich zaawansowania. Badając się, powiększasz szansę na długie życie.