Wkładki ortopedyczne Warszawa

Wady postawy mogą być przyczyną niewłaściwych nawyków, ale również mogą być spowodowane wiekiem pacjenta.

Osoby w podeszłym wieku nie mają najczęściej tak elastycznej masy mięśniowej, aby była w stanie podtrzymywać ich ciężar ciała, co może spowodować skrzywienia lub ból w przeciążonych stawach. Jednym z objawów może być chociażby lekkie zgarbienie pleców, bóle bioder, kolan czy chociażby powracające problemy z bólem stóp w trakcie chodzenia. Właściwie dobrane obuwie jest w tym wypadku konieczne, jednak równie ważne mogą okazać się odpowiednie wkładki ortopedyczne.

Warto pamiętać, że nie tylko osoby w podeszłym wieku mogą cierpieć z powodu wad postawy. Na tego typu schorzenia szczególnie narażone są również dzieci. Ich układ kostny jest bardzo podatny na zmiany i szczególnie łatwo jest zaniedbać właściwą postawę poprzez nieodpowiednie siedzenie, przeciążanie pleców jak również niewłaściwie dobrane obuwie. Dobrze dobrane buty, już w najmłodszym wieku, mogą uchronić dziecko przed chociażby płaskostopiem. Ważne jest, aby regularnie odbywać wizyty u ortopedy, aby na bieżąco korygować postawę dziecka, poprzez dobranie ćwiczeń rehabilitacyjnych i wkładek ortopedycznych.

Każdorazowo lekarz ortopeda lub specjalista w gabinecie podologicznym, chcąc dobrać odpowiednie wkładki do butów, wykonuje badanie na specjalnej płycie, na której można odwzorować realny nacisk stóp pacjenta na podłoże. Badanie to polega na zweryfikowaniu, które punkty na stopie są przeciążone, a które nie są prawidłowo wykorzystywane. Jeśli jakieś z punktów na stopach są nadmiernie aktywne, należy odpowiednio zbilansować ich pracę poprzez profilowaną wkładkę. Kiedy stopa przed dłuższy czas będzie miała zachowane właściwe podparcie, to wysoce prawdopodobne jest to, że mniejszy się odczuwanie dyskomfortu podczas chodzenia.

Niezależnie od wieku pacjenta, istotne jest to, aby ciężar ciała był właściwie podparty na stopach.

Zmniejszy to ryzyko deformacji stawów lub zwiększenia bólu w okolicach bioder czy kolan. Niekiedy pacjenci skarżą się także na bóle w okolicach kręgosłupa lędźwiowego, może to być również kwestia związana z niewłaściwą pracą stóp, dlatego też odpowiednia diagnostyka jest w tym zakresie niezbędna. Zakup gotowych wkładek może wpłynąć na zmniejszenie dyskomfortu, jednak nie wpływa na zmianę budowy kształtu stopy. Jeśli zatem pacjentowi zależy na leczeniu, powinien udać się do specjalisty.

Dobranie wkładek profilowanych, dopasowanych bezpośrednio do stopy pacjenta, może wpłynąć nie tylko na zmniejszenie dolegliwości bólowych, ale również zapewnić funkcję leczniczą. Jeśli pacjent będzie zdyscyplinowany i dostosuje się do zaleceń lekarza, to są spore szanse na skorygowanie większości wad i przywrócenie właściwej postawy ciała. Zatem można przyjąć, że używanie wkładek ortopedycznych może być przejściowe, o ile pacjent podda się wszystkim zaleceniom lekarza z właściwym zaangażowaniem. Zakup gotowych wkładek najczęściej wpływa jedynie na zmniejszenie dyskomfortu w danym momencie.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *