Leczenie kanałowe pod mikroskopem – na czym polega i kiedy jest prowadzone?

Leczenie endodontyczne, czyli kanałowe jest jednym z popularnych zabiegów prowadzonych w gabinetach dentystycznych. W wybranych z nich można skorzystać z leczenia pod mikroskopem. Na czym dokładnie polega taka procedura? Kiedy jest ona konieczna?

Kiedy prowadzi się leczenie kanałowe?

Endodoncja jako dziedzina stomatologii skupia się na chorobach miazgi zębowej. Podstawową metodą leczenia, jaka jest wtedy stosowana, jest leczenie kanałowe, czyli inaczej endodontyczna.

Do leczenia kanałowego najczęściej prowadzi nadmierny rozwój próchnicy zęba, która atakuje jego miazgę zębową. Ponadto leczenie to może być konieczne wtedy, gdy ząb jest złamany, wybity, doszło do pojawienia się martwicy miazgi, ropnia. Ponadto leczenie to stosowane jest przed zakładaniem koronek zębowych oraz mostków protetycznych.

Leczenie kanałowe – jak się odbywa?

W leczeniu kanałowym ważna jest precyzja, ponieważ stomatolog musi bardzo dokładnie oczyścić wnętrze leczonego zęba, w tym jego kanały, których średnica często jest mniejsza od milimetra.

Wobec tego leczenie kanałowe wymaga nie tylko wysokiej dokładności, lecz też stosowania odpowiednich narzędzi, ponieważ tylko wtedy, gdy ząb będzie dokładnie oczyszczony, a potem uzupełniony, leczenie zakończy się powodzeniem.

W określonych przypadkach podczas leczenia kanałowego kluczowe jest zastosowanie powiększenia obszaru zabiegowego. Do tego celu używany jest mikroskop stomatologiczny, natomiast sama metoda leczenia określana jest wtedy jako endodoncja mikroskopowa.

Endodoncja mikroskopowa – co to jest?

Pojęcie jak endodoncja mikroskopowa odnosi się do leczenia zębów kanałowo pod mikroskopem.

Mikroskopy stomatologiczne pozwalają wtedy na bardzo duże powiększenie obszaru zabiegowego, co pozwala stomatologowi na łatwiejsze oczyszczenie i wypełnienie kanałów zęba.

Stosowanie mikroskopu stomatologicznego nie ma żadnego wpływu na komfort pacjenta, ponieważ podczas leczenia znajduje się on nad jego twarzą.

Gdzie dostępne jest leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Z leczenia endodontycznego pod mikroskopem można skorzystać tylko w gabinetach prywatnych. Takim sprzętem dysponują głównie większe kliniki stomatologiczne oraz zespoły gabinetów, dlatego warto pamiętać o tym, że nie dysponuje nim każdy dentysta.

Osobom, które chciałyby skorzystać z takich usług w Krakowie, może zaoferować je prywatny gabinet czy klinika stomatologiczna z Krakowa. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z internetu, aby zapoznać się z ofertą i wybrać najlepszego stomatologa.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem – kiedy jest konieczne?

Nie zawsze leczenie kanałowe musi być prowadzone pod mikroskopem. Jego prowadzenie wskazane jest w określonych przypadkach, chociaż coraz więcej dentystów korzysta z niego regularnie, ponieważ zastosowanie tego urządzenia zmniejsza ryzyko niepowodzenia zabiegu.

Najczęściej z leczenia kanałowego pod mikroskopem korzysta się w poniższych przypadkach:

  • leczenie zębów trzonowych, które znajdują się z tyłu jamy ustnej
  • leczenie zębów po urazach
  • leczenie zębów, które mają nietypowy kształt kanałów
  • ponowne leczenie zębów kanałowo
  • uszkodzenie kanałów zębowych, na przykład ich perforacja, czyli przedziurawienie
  • pozostawienie w zębie złamanego narzędzia
  • resorpcja korzeni zębowych

Ile kosztuje leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Za przeprowadzenie leczenia kanałowego pod mikroskopem należy zapłacić wyższą cenę niż za standardowe leczenie kanałowe.

Zwykle koszt wykonania procedury wynosi od około 600 złotych w przypadku zębów jednokanałowych do nawet ponad 1500 złotych wtedy, gdy ząb ma kilka kanałów.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *