Leczenie rozcięgna podeszwowego Kraków.

Leczenie rozcięgna podeszwowego Kraków.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego należy do najczęstszych przyczyn bólu pięty. Pięta to część stopy. Stopa pod względem anatomicznym jest narzędziem statycznym, mającym do spełnienia dwie funkcje: podpiera i przemieszcza ciało względem podłoża. Na zapalenie rozcięgna podeszwowego narażeni są przede wszystkim biegacze długodystansowi (10%), bez względu na płeć. Rozcięgno podeszwowe jest mocną, włóknistą strukturą umiejscowioną w dolnej stronie stopy (podeszwy). Od tyłu łączy się z przyśrodkową częścią guza piętowego, to tutaj zwykle ulega przeciążeniu i w tym miejscu boli. „Idąc” do przodu, rozcięgno dzieli się na pięć części, łącząc się z palcami stopy. Do zadań rozcięgna należy utrzymanie wysklepienia stopy (łuku podłużnego) oraz amortyzowanie stopy w czasie chodu i biegania.

Leczenie rozcięgna podeszwowego Kraków.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego wywołują czynniki chemiczne, fizyczne i biologiczne (zakażenie drobnoustrojami chorobotwórczymi). Zapalenie szybko gromadzi komórki (leukocyty), które mają możliwość usunięcia danego czynnika szkodliwego z organizmu oraz naprawę powstałego uszkodzenia. Siła nacisku na piętę podczas chodzenia wynosi 110% masy ciała, bieganie wywiera 200%. Im jesteśmy starsi, tym tkanka tłuszczowa znajdująca się na pięcie, stopniowo zanika, zmniejsza swoje właściwości amortyzacyjne i słabiej już ochrania guz piętowy przed urazem czy przeciążeniem. Zapalenie rozcięgna podeszwowego jest procesem zwyrodnieniowym, powstałym na skutek mikrorozerwania bądź martwicy włókien kolagenowych (przeciążenia).

Leczenie rozcięgna podeszwowego Kraków. O kontuzji rozcięgna podeszwowego świadczy ból pięty oraz wewnętrznej części podeszwy. Początkowo jest to kłucie w podeszwę stopy, kolejno pojawia się sztywność i mrowienie w stopie. Problem diagnozuje fizjoterapeuta bądź lekarz ortopeda, wykonując badanie USG. Przyczyna tego stanu rzeczy leży m.in. w noszeniu niewłaściwego obuwia, wzroście ilości i intensywności treningów. Zapalenie pojawia się często po wcześniejszych problemach ze ścięgnem Achillesa czy zaburzeniach zginaczy kolana. Początek leczenia to likwidowanie stanu zapalnego w stopie, pomocne są wtedy doustne leki przeciwzapalne, przeciwbólowe maści, okłady chłodzące, masaże z lodem. Bardziej zaawansowanymi metodami leczenia rozcięgna podeszwowego są zabiegi z ultradźwięków, fizykoterapia przeciwzapalna i przeciwbólowa, masaże poprzeczne. Jeśli ustąpi stan zapalny, przystępujemy do działania kierunkowego, tj. leczenia przyczyn, a nie skutków schorzenia.

Leczenie rozcięgna podeszwowego. Gdzie szukać pomocy w Krakowie? Zapalenie rozcięgna podeszwowego można wyleczyć m.in. w Klinice fizjoterapii Body Move – Krowoderska 46 lok 10, Specjalistycznym Zakładzie Rehabilitacji Prądnik Sp. z o.o., aleja 29 Listopada, Fizjoter – Rehabilitacja Kraków, Medycyna estetyczna, aleja 29 Listopada 178A, w Centrum leczenia falą uderzeniową Szlak 12a. Na zbiegi uśmierzające ból w przypadku zapalenia rozcięgna podeszwowego możemy wybrać się także do Kliniki Fizjoterapii – Synapsa Fizjoterapia na ul. B. Wallek-Walewskiego 8/1, Fizjosport® – Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej na ul. Mogilskiej 118 oraz Kinesis Rehabilitacja na ul. Kazimierza Wielkiego 57.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *