Leczenie rozcięgna podeszwowego Kraków.
Zapalenie rozcięgna podeszwowego należy do najczęstszych przyczyn bólu pięty. Pięta to część stopy. Stopa pod względem anatomicznym jest narzędziem statycznym, mającym do spełnienia dwie funkcje: podpiera i przemieszcza ciało względem podłoża. Na zapalenie rozcięgna podeszwowego narażeni są przede wszystkim biegacze długodystansowi (10%), bez względu na płeć. Rozcięgno podeszwowe jest mocną, włóknistą strukturą umiejscowioną w dolnej stronie stopy (podeszwy). Od tyłu łączy się z przyśrodkową częścią guza piętowego, to tutaj zwykle ulega przeciążeniu i w tym miejscu boli. „Idąc” do przodu, rozcięgno dzieli się na pięć części, łącząc się z palcami stopy. Do zadań rozcięgna należy utrzymanie wysklepienia stopy (łuku podłużnego) oraz amortyzowanie stopy w czasie chodu i biegania.
Leczenie rozcięgna podeszwowego Kraków.
Zapalenie rozcięgna podeszwowego wywołują czynniki chemiczne, fizyczne i biologiczne (zakażenie drobnoustrojami chorobotwórczymi). Zapalenie szybko gromadzi komórki (leukocyty), które mają możliwość usunięcia danego czynnika szkodliwego z organizmu oraz naprawę powstałego uszkodzenia. Siła nacisku na piętę podczas chodzenia wynosi 110% masy ciała, bieganie wywiera 200%. Im jesteśmy starsi, tym tkanka tłuszczowa znajdująca się na pięcie, stopniowo zanika, zmniejsza swoje właściwości amortyzacyjne i słabiej już ochrania guz piętowy przed urazem czy przeciążeniem. Zapalenie rozcięgna podeszwowego jest procesem zwyrodnieniowym, powstałym na skutek mikrorozerwania bądź martwicy włókien kolagenowych (przeciążenia).
Leczenie rozcięgna podeszwowego Kraków. O kontuzji rozcięgna podeszwowego świadczy ból pięty oraz wewnętrznej części podeszwy. Początkowo jest to kłucie w podeszwę stopy, kolejno pojawia się sztywność i mrowienie w stopie. Problem diagnozuje fizjoterapeuta bądź lekarz ortopeda, wykonując badanie USG. Przyczyna tego stanu rzeczy leży m.in. w noszeniu niewłaściwego obuwia, wzroście ilości i intensywności treningów. Zapalenie pojawia się często po wcześniejszych problemach ze ścięgnem Achillesa czy zaburzeniach zginaczy kolana. Początek leczenia to likwidowanie stanu zapalnego w stopie, pomocne są wtedy doustne leki przeciwzapalne, przeciwbólowe maści, okłady chłodzące, masaże z lodem. Bardziej zaawansowanymi metodami leczenia rozcięgna podeszwowego są zabiegi z ultradźwięków, fizykoterapia przeciwzapalna i przeciwbólowa, masaże poprzeczne. Jeśli ustąpi stan zapalny, przystępujemy do działania kierunkowego, tj. leczenia przyczyn, a nie skutków schorzenia.
Leczenie rozcięgna podeszwowego. Gdzie szukać pomocy w Krakowie? Zapalenie rozcięgna podeszwowego można wyleczyć m.in. w Klinice fizjoterapii Body Move – Krowoderska 46 lok 10, Specjalistycznym Zakładzie Rehabilitacji Prądnik Sp. z o.o., aleja 29 Listopada, Fizjoter – Rehabilitacja Kraków, Medycyna estetyczna, aleja 29 Listopada 178A, w Centrum leczenia falą uderzeniową Szlak 12a. Na zbiegi uśmierzające ból w przypadku zapalenia rozcięgna podeszwowego możemy wybrać się także do Kliniki Fizjoterapii – Synapsa Fizjoterapia na ul. B. Wallek-Walewskiego 8/1, Fizjosport® – Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej na ul. Mogilskiej 118 oraz Kinesis Rehabilitacja na ul. Kazimierza Wielkiego 57.