USG jamy Brzusznej Warszawa

Badanie USG wykonuje się zawsze, gdy konieczna jest dodatkowa diagnoza. W badaniu takim wykonać można np. USG brzucha.

Jest to badanie polegające na zebraniu obrazu tkanek miękkich, zmienionych chorobowo lub też koniecznych do zweryfikowania pod względem ich stanu. badanie USG nie jest bolesne, nie jest także inwazyjne. Po wykonaniu tego badania, pacjent otrzymuje wynik niemalże od razu, gdyż najczęściej nie ma konieczności wykonywać dodatkowych opisów. Poddając się temu badaniu, pacjent powinien być także odpowiednio do niego przygotowany. Szczegółowe wytyczne z powinny być podane przez lekarza kierującego na badanie.

Ultrasonograf daje możliwość otrzymania informacji o tym, czy narządy wewnętrzne są w dobrej kondycji zdrowotnej, poprzez zdiagnozowanie ich wielkości, rozmieszczenia, stanu zdrowia pobliskich narządów wewnętrznych. Jeśli zatem pacjent skarży się na nawracające bóle brzucha lub podobne dolegliwości związane z kłopotami z trawieniem, obrzęk narządów wewnętrznych lub sygnalizuje, że ból jest stały i nie zmniejsza się po podaniu leków, to wysoce prawdopodobne jest, że lekarz zaleci wykonanie badania USG. Jedynym przeciwwskazaniem do wykonania takiego badania są otwarte rany na powierzchni skóry.

Pacjent skierowany na badanie ultrasonografem, szczególnie jeśli chodzi o badanie brzucha, powinien być odpowiednio przygotowany.

Może zdarzyć się tak, że lekarz kierujący zaleci zachowanie diety lekkostrawnej na dobę przed planowanym badaniem. W dniu badania pacjent powinien być ubrany w wygodny strój nie krępujący ruchów oraz nie uciskający narządów wewnętrznych. Zachowanie odpowiedniej, lekkostrawnej diety wypłynie na brak nagromadzenia się gazów, które mogą skutecznie uniemożliwić odczytanie rzetelnego obrazu, przez co wynik USG prawdopodobnie nie będzie wiarygodny. Zatem jest to dość istotne dla przebiegu badania.

Badania wykonywane za pomocą USG dotyczą najczęściej diagnozowania różnego rodzaju schorzeń żołądka, woreczka żółciowego, nerek czy też trzustki. Badania wykonywane poprzez ultrasonograf najczęściej pozwalają postawić prawidłową diagnozę i rozpocząć leczenie, w przeciwnym wypadku są wstępem do dalszego diagnozowania. Badanie pozwala na ustalenie dalszych czynności nie będąc jednocześnie inwazyjnym. Pacjent skierowany na badanie musi przestrzegać zaleceń lekarza kierującego, aby obraz badania był wiarygodny i możliwy do dołączenia do dokumentacji medycznej. W innym wypadku należy je powtórzyć.

Podstawowym zaleceniem lekarza kierującego na badanie jest najczęściej zachowanie diety lekkostrawnej na dobę przed wykonaniem badania, jednakże na kilka godzin przed nim, nie powinno się spożywać już żadnych produktów. Niezwykle ważne jest, aby uniknąć produktów, które mogą wpłynąć na pojawienie się wzdęć. Nagromadzone gazy mogą bowiem skutecznie zaburzyć obraz, zatem konieczne może być powtórzenie badania, co w przypadku wizyt umówionych wg terminarza może opóźnić wydanie diagnozy. chcąc zatem uniknąć tego typu komplikacji, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarzy.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *