USG prostaty Warszawa.

USG prostaty Warszawa.

Postęp cywilizacyjny wydłużył średni czas ludzkiego życia, a co za tym idzie wzrost liczby mężczyzn, którym doskwierają problemy z prostatą. Pojawiające się problemy z oddawaniem moczu należy jak najszybciej przekazać lekarzowi rodzinnemu, który jest w stanie zbadać wielkość oraz ogólny stan prostaty. Podejrzewając rozrost gruczołu krokowego, powinien wystawić skierowanie na ultrasonografię prostaty, pęcherza moczowego i nerek oceniających ewentualne zaleganie moczu. Należy pamiętać, że powiększony gruczoł krokowynie idzie w parze z jego rozrostem, celem wykluczenia raka gruczołu krokowego oznacza się poziom specyficznego antygenu prostaty (PSA, z ang. prostate specific antygen) w surowicy krwi. Odpowiednie wczesne rozpoznanie umożliwi wdrożenie właściwej farmakoterapii, która zatrzymuje postęp łagodnego rozrostu prostaty. W ostateczności w najbardziej zaawansowanej postaci stosuje się interwencję chirurgiczną (usunięcie gruczołu). Pomocnym tutaj będzie wykonanie badania prostaty metodą ultrasonograficzną.

USG prostaty Warszawa. Co to jest?

Aby jak najdokładniej zdiagnozować prostatę pod względem radiologicznym i diagnostycznym jest wykonanie ultrasonografii. USG prostaty wykonuje się tradycyjnie przez powłoki brzuszne lub przezodbytniczo (transrektalnie). Na badanie trzeba przyjść z oczyszczonymi jelitami z gazów i treści pokarmowych, najlepiej zastosować lewatywę. Najlepiej na czczo, lecz z pełnym pęcherzem. Ultrasonografię transrektalną (przez odbyt) wykonuje się w pozycji leżącej na boku z nogami podgiętymi w kolanach. By głowica gładko weszła przez odbyt, nakłada się na nią specjalistyczny żel ultrasonograficzny. Wprowadzenie sondy do odbytnicy pozwala uzyskać różne przekroje badanego obszaru. Badanie trwa około 15 minut.

USG prostaty Warszawa. Gdzie szukać pomocy?

Jeśli masz problemy z prostatą najlepiej skontaktować się z dr n. med. Stanisławem Szemplińskim urologiem przyjmującym na Bora-Komorowskiego 21 lok. 307 w BoraMed, lek. Bernardem Adamowiczem urologiem świadczącym swoje usługi w ZnajomaKlinika.pl na Żeromskiego 55/67 oraz lekarza urologa Piotra Dzigowskiego z NZOZ Szpital Mazovia na ul. Komisji Edukacji Narodowej 47/U 15 w Warszawie. Lekarze cieszą wielkim uznaniem!

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *