Dobry urolog Warszawa

Zastanawiasz się czy lekarz urolog jest specjalistą, do którego mogą się udać także kobiety?

Czy bywają takie schorzenia lub wady kobiecego układu moczowego, które wymagają konsultacji lub nawet leczenia u urologa? Jeśli tak, to gdzie? Otóż tak, ten specjalista także może zajmować się problemami układu moczowo-płciowego kobiet. Jeśli potrzebujesz sprawdzić czy na hasło urolog warszawa, będzie możliwe znalezienie takiego lekarza, do którego może pójść kobieta, to możesz być spokojna. Całą pewnością każdy urolog może przyjmować na wizytę również kobiety.

Powszechnie zostało jednak przyjęte, że lekarz urolog zajmuje się jedynie problemami układu moczowego lub płciowego u mężczyzn. Nic bardziej mylnego. Owszem, większość pacjentów, którzy korzystają z porady urologa, to istotnie mężczyźni, jednak jak się okazuje kobiety, to również całkiem spora liczba pacjentów. Dolegliwości, z którymi do tego specjalisty najczęściej zgłaszają się kobiety, to kwestie związane z nietrzymaniem moczu, problemy z pęcherzem np. takie jak zaleganie moczu w pęcherzu, torbiele, problemy z pracą nerek, różnego rodzaju wady budowy samego układu moczowego czy też nowotwór.

Niekiedy specjalista urolog nie podejmuje jednak decyzji samodzielnie. Wydaje swoją opinię, stawia diagnozę bądź też prowadzi leczenie w oparciu również o konsultacje z lekarzami innych specjalizacji. Najczęściej jest to jednak współpraca z lekarzem onkologiem. W przypadku zdiagnozowania w układzie moczowym choroby, jaką jest nowotwór, często terapia i leczenie są dobierane po przeprowadzeniu wspólnych konsultacji lekarzy obu specjalizacji. Nie oznacza to oczywiście konieczności umówienia się na wspólną, trójstronną wizytę, dużą wagę ma tutaj prawidłowy obieg, aktualnej dokumentacji medycznej.

Lekarz urolog zajmuje się takim rodzajem schorzeń i dolegliwości, jakie według podziału kompetencji, najczęściej już nie należą do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Niekiedy konieczne jest bowiem wykonanie dodatkowych, specjalistycznych badań, na które może skierować pacjenta jedynie specjalista, gdyż wymaga to postawienia wstępnej diagnozy czy też przeprowadzenia odpowiedniego wywiadu medycznego. Pierwsza wizyta u urologa zazwyczaj rozpoczyna się właśnie rozmową, wywiadem lekarz musi bowiem zapytać pacjenta np. o objawy, czas trwania tego stanu lub okoliczności, w których dolegliwości występują.

Warto pamiętać, że wiele czynności czy też etapów związanych z przeprowadzeniem wizyty u lekarza specjalisty jest uniwersalnych, co oznacza, że niezależnie od płci pacjenta, są przeprowadzone w taki sam sposób. Oczywiście na pewnym etapie diagnozowania muszą wystąpić różnice, zarówno w charakterze zadawanych pytań, przeprowadzenia badania czy później już także dobierania metody leczenia, która zawsze jest ustalana indywidualnie. Nie mniej jednak, ku uspokojeniu i zmniejszeniu stresu pacjentek, istotną informacją jest to, że lekarz urolog, to specjalista zajmujący się nie tylko męskim układem moczowym, ale jak najbardziej również i żeńskim.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *